Erkan Okur Resmi Web Sitesi

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Endüstri Mühendisliği Makaleleri Ana Sayfası

Endüstri Mühendisliği Makaleleri

Erkan Okur Tarafından Derlenmiş Endüstri Mühendisliği Makaleleri

Etiketler: Endüstri Mühendisliği Nedir?, Endüstri Mühendisi Ne Yapar?, Önemli Endüstri Mühendisliği Terim ve Kavramları, Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), Yöneylem Araştırması vb.

Endüstri Mühendisliği konusunda, bilgi talebi veya paylaşımı ve ortak çalışma imkanları için, iletişim formu aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz. En kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.
Erkan Okur


Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) Nedir?
90’ların başlarında PLM yani ürün yaşam döngüsü yönetiminin tanımı için yaygın olarak kabul edilen görüş, ERP’nin finans, insan kaynakları, üretim ve stok yönetimini bütünleştirdiği gibi, ürün veri yönetimi, bilgisayar-destekli üretim ve mühendislik ile mekanik bilgisayar-destekli tasarım konularını bütünleştiren fonksiyonel tasarım ve üretim teknolojilerinin birleşimi olduğunu yönündeydi. Ancak geçtiğimiz 20 yılda, bu bakış açısı hükmünü fazlasıyla yitirdi ve büyük ölçüde tartışılır bir hale geldi.

İnformatik ve PTC’nin yaptığı yeni tanım, 21. yüzyıl PLM’inin firmalara ürün yaşam döngülerinde verimliliklerini arttırma imkanı veren, bütünleşik, işletme genelini kapsayan küresel bir yazılım çözümü haline geldiğini ortaya koyuyor. PLM içeriğinde yaşanan tüm bu gelişmelerin, üreticilerin ürünlerini tasarlaması, üretmesi, desteğini ve servis hizmeti vermesi sırasında elde ettiği tüm temel bilgileri içeren Ürün Ağaçları (Bill of Materials – BOM) çok-katmanlı yapısı ile doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.
Son Güncelleme: Çarşamba, 09 Ocak 2013 00:33
Devamını oku
 
Kalite Yaşam Döngüsü Yönetimi (QLM) Nedir?

Ürün Yaşam Döngüsü Boyunca Kalite, Güvenilirlik ve Risk Yönetimi

Ürünlerin kalitesini, güvenilirliğini ve güvenliğini garanti altına almak ürün geliştirme süreçlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Fakat firmalar bu konuya genellikle yetersiz iletişime sahip dağınık süreçler ile oldukça geç odaklanırlar. Ürün kalitesini ürün yaşam döngüsü boyunca bütünleşik bir şekilde yönetememenin maliyeti, hem karlılık hem de itibar kaybı anlamında oldukça yüksektir.

Kalite Yaşam Döngüsü Yönetimi (QLM) nedir?

Kalite Yaşam Döngüsü Yönetimi (Quality Lifecycle Management), bir ürünün yaşam süresi boyunca, ürün performansı, güvenilirliği ve güvenliğinin, ilgili ürünün gereksinimlerine uygun olarak seyretmesini garanti altına almayı sağlayan kurumsal-çaplı ve departmanlar arası çalışabilen bir çözümdür.

Kalite Yaşam Döngüsü Yönetimi, ürün yaşam döngüsünde bulunan her aşamadaki kaliteyle ilişkili aktiviteleri, tek bir veri tabanı platformu üzerinde birleştirir.

Son Güncelleme: Cuma, 04 Ocak 2013 20:05
Devamını oku
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 4

İstatistikler

Kayıtlı Kullanıcı : 190
Paylaşılan Yazı : 68
Web Bağlantıları : 5
Toplam Yazı Okunma : 719206

Kimler Çevrimiçi?

Şu anda 179 konuk çevrimiçi