Erkan Okur Resmi Web Sitesi

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Güncellenen PMP® Sertifika Sınavı 31 Ağustos Tarihinde Başlıyor PDF Yazdır
PMI TR Logo

PMI TR (Project Management Institute Türkiye Şubesi) web sitesinde yayınladığı açıklama ile, PMP® Sertifika sınavının 31 Ağustos 2011 tarihinden itibaren güncellenmiş hali ile sunulmaya başlanacağı belirtti.

Yapılan açıklamada, güncellemenin kurumun 5 ila 7 yılda bir yaptığı rutin RDS çalışmalarına dayandığı belirtiliyor. Ayrıca sınav içeriğinin %30'nun değişime uğradığı açıklanıyor. Yazıda RDS çalışmalarıyla ilgili orjinal dokümanlara da atıfta bulunulmuş.

Açıklamanın tam metnini yazının devamında bulabilirsiniz.

PMP® Sertifika sınavı, 31 Ağustos 2011 tarihinden itibaren güncellenmiş hali ile sunulmaya başlanacak.Yeni sınav, PMI tarafından yapılan “Role Delineation Study (RDS)” sonucunda belirlenen PMP® Sertifikalı profesyonellerin rolleri ile ilgili güncellemelere dayanmaktadır.

PMI, 5 ila 7 senede bir RDS çalışmasını yapar. Amaç, sertifikasyonun çağdaş pratikleri yansıtması ve mesleğin ihtiyaçlarına göre şekillenmesini sağlamak ayrıca PMP sertifika akredidasyonunu ISO 17024 standardlarına uyumlu kılmaktır. Bu çalışma sonucunda;

  • PMP sınavına giriş hakkı için aranan Eğitim ve tecrübe şartları uygun bulunmuş ve bu konuda bir değişiklik getirilmemiştir.
  • PMP sınav içeriğinin yaklaşık %30 u değişecektir.
  • Belirli konular sınavda faklı bir yöntemle test edilecektir. Özellikle, mesleki ve sosyal sorumluluk içerik alanı (Domain 6), yeni düzenleme ile ayrı bir domain olarak değil her domain içinde test edilecektir.  RDS çalışması, mesleki ve sosyal sorumluluğun proje yönetiminin tüm işlerine entegre olduğu sonucunu çıkardı. Bu nedenle PMI’s Code of Ethics and Professional Conduct proje yöneticisinin günlük çalışmasının bir parçası olarak değerlendirilmekte ve proje yaşam döngüsünün her aşamasında önemli olduğu vurgulanmaktadır.
RDS çalışması ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz  Appendix A in the PMP Examination Content Outline dokumanını inceleyebilirsiniz.
Yeni düzenleme ile ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki linklerden görebilirsiniz:
Sınava girecek tüm adaylara başarılar dileriz.
PMI TR


Son Güncelleme: Pazartesi, 14 Mart 2011 10:49
 

İstatistikler

Kayıtlı Kullanıcı : 190
Paylaşılan Yazı : 67
Web Bağlantıları : 5
Toplam Yazı Okunma : 704388

Kimler Çevrimiçi?

Şu anda 265 konuk çevrimiçi